A nyaktekercses n: ltvnyossg
szak-Thaifldn a "zsirfnyakakat" mindenki ismeri. Flezren alig lehetnek s csak flig lteznek hivatalosan, de hrnevk felett mris kt orszg huzakodik.
Ismertsgk ellenre a Thaifld s Burma hegyes-vlgyes hatrn megrekedt zsirfnyakak valdi nevt kevesen tudjk. "Long-neck Karen" - hirdetik a hossznyakak falvaiba vezet fldt mentn a hzilag barkcsolt, kzzel festett turisztikai tblk. Hoszsznyak: ezt jelenti a hozzrtbb krkben hasznlatos padaung (padong) sz is san nyelven. Mostanban valban gy tnik, hogy a karen npcsoportba tartoz kakaungok (kariangok) ltezst semmi ms nem indokolja, mint a falu hlgyeinek rzspirllal megnyjtott nyaka.
Egyetlen kzismert jellegzetessgket mg nagyobb nemzetkzi homly fedi, mint a nevket. A tvhittel szemben a hagyomnyrz kakaung nk nyakt (s karjt, lbt) rztekercsek dsztik, nem klnll gyrk, mint a dl-afrikai ndebele npcsoportnl. Remlhetleg az sem okoz csaldst senkinek, hogy a hossz nyak csupn "rzki csalds", ahogy a kakaungok csontszerkezett fl vig kutat belga orvos, Johan van Roekeghem jellemezte a ltvnyt. Rntgenfelvtelein jl lthat, hogy a rzspirl nem nyjtja meg a nyakcsigolykat, csupn 45 fokban lefel hajltja a viselje bordjt - gy tnik el a hattynyak.
A nyaktekercs felhelyezst s ksbbi cserjt masszzs s alapos frdets ksri. Ez egy bonyolult, intim szertarts, ahol a hagyomny szerint nincs helyk a frfiaknak.
A nyaktekercs felhelyezst s ksbbi cserjt masszzs s alapos frdets ksri. Ez egy bonyolult, intim szertarts, ahol a hagyomny szerint nincs helyk a friaknak. A rendszeres pihentetskor meztlenn vl hatytynyakat a szgyells kakaung lnyok kendvel takarjk el a csps hegyi leveg s a frfiszem ell. A rzspirl levtele utn a mozgkony bordk s a leprselt nyakizmok idvel visszarendezdnek, br ezt kevs hattynyak n tapasztalja meg. "A torztsnak nincs szmottev egszsgkrost kvetkezmnye" - llaptja meg kutatsai alapjn van Roekeghem. Annyi ktsgtelen, hogy a spirl levtele sosem minslt "hallos bntets"-nek, ahogy ht ve egy nagy nemzetkzi hrgynksg tudstotta a kzvlemnyt.
A kariang nyaktekercs eredete mr menthetetlen homlyba vsz - ki a tigrisharaps elleni vdelemre gyanakszik, ki a szndkos elcsftsra a rabszolgk utn portyz burmaiakkal szemben. Az rintettek tbbnyire egyszer vlaszt adnak: "ez a szoks". Egy biztos, a Monglia terletrl szrmaz kis np a kusza dlkelet-zsiai npvndorlsban is sikeresen megrizte az identitst. Az egsz kontinensen nincs hozzjuk hasonl. Hla a hattynyaknak, a kakaungok egy rsze ma havi 60-70 dollrt is megkeres a puszta ltezsvel. Ennyirt sok burmai s laoszi brmilyen munkt elvllalna Thaifldn, akr illeglisan. Az aranyletnek egyetlen ra van: a szabadsg.
Ma Ja az egyik legnpszerbb fotalany, a kpeslapok sztrja 80 dollrnak megfelel, kemny thai bathot keres havonta az ldglsbl s a nagycsaldi vllalkozsban ellltott kzmvestermkek eladsbl. szak-Thaifldn felptett falujba naponta szzval rkeznek a turistk belfldrl, Japnbl, Amerikbl s Eurpbl, hogy egyms feje fl tartott zsebfnykpezgpeikkel lekapjk a bambuszkunyhik teraszn varrogat-szvget, nyjtott nyak furcsasgokat. A kpeslapmosoly azonban inkbb zavart tkrz, mint boldogsgot.
"Minden nap ugyanolyan" - mondja Yao, az szak-thaifldi Mae Hong Son megyben fellltott hrom hossznyak ltvnyfalu kztt a legkisebbik, Nam Piang Din lenya. "Nem csinlunk semmit" - teszi hozz, s rbigygyeszti a szjt az lla alatt kiszlesed rztekercsre. Tizenhat ves ltre Yao thaiul, angolul s japnul is megrteti magt, iskolba jrni azonban egyelre semmi eslye. "n tartom el a csaldomat" - mondja ngy kistestvrnek gyrjben, majd rgni kezdi rvid krmeirl a megmaradt piros lakkot.
A hagyomny szerint a teliholdkor szletett kakaung nk kapnak nyakspirlt t-hat ves korukban. Yao nem teliholdkor ltott napvilgot, nyolcves korban helyeztk r a testkszert, amihez szlei ragaszkodnak jobban. Rztekercset a hrom kakaung faluban jabban szinte minden lnygyermek nyakn ltni, akr teliholdkor szlettek, akr nem. Szleikben s nagyszleikben, akik az henhals ell menektettk 4-12 gyermekes csaldjukat a hatr tloldalra, mig elevenen l a teljhatalm burmai katonasg kegyetlenkedse. Amikor fiatal lnygyermekeik s unokik fejt a fnykpezgpek lencsi el csavarjk, a tlls sztne hajtja ket. "A vilgban olyan gyorsan vltozik minden - shajt fel Yao -, j lenne ltni."
Az elmlt lassan hsz vben Burmbl sok tzezer meneklt telepedett le szak-Thaifldn, a thai hatsgok hallgatlagos engedlyvel. A kakaungokhoz hasonlan Thaifld szaki megyiben leltek otthonra a fegyveres konfliktus ell tszktt karenek, sanok, monok, s itt szervezdnek a burmai demokrcia forradalmrai is, lkn az emigrns burmai ellenzkkel. Thaifld a trtnelmben megszokott tvolsgtartssal fogadta be a meneklteket, gyakorlatilag egy l pufferznt kialaktva a nagyrszt ellenrizetlen s llandan parzsl szaki hatrvonal mentn. A feldertett illeglis bevndorlk legfljebb egy korltozott sttust igazol paprt kapnak, amellyel az szaki megyk behatrolt terletein bell mozoghatnak. (A burmai ellenlls aktivisti hivatalosan nem ltez szemlyek, a thaifldi katonasg s rendrsg felgyelete alatt.)
A hattynyak ebben a helyzetben kivteles tulajdonsgnak szmt. Elssorban azrt, mert komoly gazdasgi hasznot hajt. Mae Hong Son megye hrom padaung turistafalva kzl kettbe klfldieknek 250 bath (1300 forint) a belp, a csak folyn megkzelthet Piang Dinbe pedig ennek ktszeresbe kerl egy csnakfuvar. A hromszz nyaktekercses hlgy naponta fidnyben ktmilli forintnak megfelel bevtelt hoz csak a belpdjakbl. Ebbl a rendfenntart erk s a helyi vezets mellett jut a falvak fejlesztsre is, br orvosi rendel, iskola vagy aszfaltt egyik faluban sincs. A legnagyobb kakaung falu, Ban Na Soi mgtt megbv hromezres llekszm karen meneklttborban seglyszolglatok osztjk az telt, s ide mr a turistk sem jutnak el.
1998-ban a demokratikus Burma angol nyelv magazinja, az Irrawaddy hrt adott egy mersz thai vllalkozrl, aki egy falunyi tcsempszett hossznyakval skanzent nyitott az szaki Chiang Mai megyben. A thai rendrsg bevonult a kirakatfaluba, s lefoglalta a hossznyakakat, akiket ksbb meglv meneklttborokba helyeztek t, kztk Mae Hong Son hrom turistafalujba. Az Irrawaddy ksbb beszmolt arrl is, hogy az llamilag ellenrztt turistafalvakbl befoly sszegen a thai kormnyhoz kzel ll vllalkozk, az adszedk, st, a burmai ellenlls is osztozik.
Thaifld szmra a majdani demokratikus Burma hossz tv befektets, ahol bvteni tudja kereskedelmi kapcsolatait. A vltozsokig szemet huny a fldjn menedket tallt burmaiak felett. "Egyelre nincs kedvnk hazamenni" - mondja Yaam, Yao unokanvre Piang Din faluban. Amg a burmai szabadsg szimbluma, a Nobel-bkedjas Aung San Suu Kyi jsgrn hazjban a brtn s a hzi rizet kztt ingzik, az emigrnsok Thaifldn maradnak. Mindenron.
Burma legutbb mg inkbb elvgta magt a szomszdaitl, amikor utalt r, hogy kivlna a kelet-zsiai orszgokat tmrt ASEAN kzs piaci szervezetbl. Alig egy ve mg kongreszszusi helysznknt jelentkezett a szervezetnl Rangoon - igaz, azta a kormny mr thelyezte szkhelyt a turbulens szaki orszgrszbe. A burmai rezsim kaotikus kapkodsa kzepette most jabb konfliktust gerjeszt a szomszdjval. Thaifld s Burma huzakodsnak a ttje ezttal a hossznyakak falvai.
A kakaungok, a fggetlen Karenni llam egykori bszke npe, akiknek sei tkeltek fl zsin, hogy bks s egyszer letket lhessk, ma akaratuk ellenre jvedelmez zletet hoznak a tulajdonosaiknak. Thaifld igyekszik kihasznlni az lbe potytyant kincset, s a hossznyakak jabban az Amazing Thailand nagy v turisztikai kampny reklmfilmjein s poszterein is feltnnek. Mae Hong Son megyei brtnben pedig hossz nyak kulcstartkat s ruhafogasokat gyrtanak az eltltek.
|