a kibaszott vilg
Myanmar
Bede Mrton - Akit egy kicsit is rdekel a vilg, annak egszen biztosan van kedvenc diktatrja. Vannak a latinbuzi Kuba-bartok, szak-Korea mindenbl a legdurvbbat vlaszt rajongi, az Amerika-gyllk, akik direkt Irnnak drukkolnak, s mg vagy tucatnyi kisebb fanklub. Van azonban kt orszg, amelyik soha nem vonzza a divatdrukkereket. Az egyik Zimbabwe, hiszen Robert Mugabe klasszikus vrszomjas rlt, m a fehr ember valahogy nem hajland tudomst venni eredmnyeirl, s a tipikusan undort imperialista vilgkp szerint kptelen elfogadni, hogy egy nger eurpai segtsg nlkl is kpes lehet ilyen borzalom ltrehozsra. A msik pedig Myanmar (a hlyknek Burma), az orszg, amelyrl az amatrk azt sem tudjk, hogy a vilg egyik legrohadtabb rezsimjnek ad otthont, s valamifle Thaifld-lightnak kpzelik, ahol a nk pingponglabdkat ldznek a vaginjukkal, a frfiak pedig mind transzvesztitk vagy kismotor-klcsnzk. Pedig dehogy: Myanmar nem csak hogy diktatra, hanem taln az egyetlen olyan orszg a vilgon, ahol nem valamifle idegen ideolgira hivatkozva erszakoljk meg a hatalom pribkjei a nket s vgzik ki a frfiakat, s amelynek vezeti nem sznek vilguralmi terveket sem. Myanmarban lrpurlr van katonai rmuralom, az uralkod tbornokokat pedig csak a sajt vrengz s tolvaj akaratuk vezrli, meg a szerencseszmuk. Tnyleg a szerencseszmuk.
Mindenki ismeri azokat szellemtelelen internetes toplistkat, hogy „tz tuti jel, hogy a felesged mssal hl”, meg „tz tuti jele annak, hogy hamarosan kirgnak a munkahelyedrl”. Ha lenne olyan, hogy „tz tuti jel, hogy az orszgod el van baszva”, azon a listn egszen biztosan ott lenne, hogy a) az orszgodnak nincs fvrosa; b) az orszgodnak nincs neve s c) az orszgodrl a legtbb tiknyvkiad nem ad ki ktetet, nehogy valaki betegye a lbt abba a pcegdrbe. Myanmar mindhrom felttelnek megfelel, s ezek tulajdonkppen csak a szrakoztat menpontok, ami ezen tl van, sokkal szrnybb.
Az, amit ma Myanmarknt ismernk, sokig mindenfle, a jelen szempontjbl teljesen irrelevns kirlysgok martalka volt, egszen a XIX. szzad vgig, amikor a britek hazudozs, aljas cselek, hbork s gyilkossgok rn meghdtottk az egszet. Tbb vtizedes gyarmati uralom kvetkezett, ami szintn nem volt tlzottan rdekes, hiszen az let a megszokott forgatknyv szerint zajlott: a fehrek dlre bergtak, a barnk meg a srgk pedig dolgozhattak a rizsfldeken amg csak vilgos volt. Illetve a legjavuk lehetett intendns meg szmad juhsz, a tehetsgesebb gyerekek pedig elmehettek Angliba egyetemre. Ebbl ksbb baj lett, mert a bentlaksos brit iskolk ltalnos homoszexualizcija helyett ezek a kiugrott burmaiak inkbb fggetlensgrl, nemzeti egysgrl s szocializmusrl lmodoztak. Ennl is nagyobb baj volt azonban – mr nem a britek szempontjbl, hiszen nluk jobban etnikumot etnikum ellen kijtszani kevesen tudtak, hanem Myanmar/Burma jvjre nzve -, hogy ezen a ht magyarorszgnyi terleten sokkal tbb nemzetisgnek kellett osztoznia, mint amennyi Radovan Karadzsics msodik trvnye („minden kiszortott idegen a slybl annyit veszt, amennyi az tlagos tmegsr trfogata”) szerint kpes megosztozni egy meglehetsen lepukkant flddarabon.
Myanmar a lejtn akkor indult el igazn lefel, amikor a britek a msodik vilghbor utn lelptek az orszgbl. Minek is maradtak volna ott, ahol a hlye lakossg a hbor alatt a jobb let remnyben inkbb a japnokkal jtszott ssze az eurpai gyarmatostk ellen, aztn pedig kurvra meglepdtt kollektve, amikor hirtelen mg rosszabb lett. 1948-ban teht az orszg Burmaknt fggetlenn vlt, aminek a legjobban azok a brit kzalkalmazottak rlhettek, akik vgre hazamehettek ebbl a meleg, prs, a korona gyarmatai kzl messze a legtbb bnesetet produkl nyomortanybl. s rltek azok a britek ltal kinevelt korltolt, m agresszv kishivatalnokok s hadnagyocskk is, akik vgre tvehettk a hatalmat honfitrsaik felett.
A gyarmati uralom ellen szervezked burmaiak kzl messze az az Aung San volt a legjelentsebb, aki dikvezrknt kezdte, majd rvid karrierje sorn nacionalista, kommunista, japn- s angol-bart egyarnt volt. Karizmatikus vezet volt, akivel az orszga taln vihette is volna valamire, m amikor mr a britekkel trgyalgatott a dekolonizci technikai rszleteirl, 1947 jliusban eltettk lb all. A britek gyorsan felakasztottk a hivatalos tettest, azt az U Sawt, akinek politikai rivlisknt nyilvn volt is kze a gyilkossghoz, viszont srgs kivgzsvel a gyarmat fehr urai megakadlyoztk, hogy kiderljn, valsznleg k is benne voltak a bizniszben.
Aung San halla utn a fggetlen Burma vezetje egykori harcostrsa, U Nu lett. (A burmaiaknak azrt van mind ilyen hlye nevk, mert az U nagyjbl a japn –szan megfelelje, s mindenkinek a neve el odabiggyesztik, aki vitte valamire. Az utbbi tven vben az egyetlen valamire jut burmait, az 1961-tl tz vig ENSZ-ftitkrkod U Thant neve pldul eredetileg szimpln Thant volt.) Az orszg azonban a britek kivonulsa utn hamar olyan llapotba kerlt, hogy azt egy nla lnyegesen tehetsgesebb kiskirly sem brta volna rendben tartani.
Burma azon szerencstlen orszgok kz tartozott (s tartozik persze ma is, immr Myanmarknt), amelynek lakossga bonyolultabb etnikai sszettel, mint az 1984-es szarajevi tli olimpia szervezbizottsga. A npessg nagyjbl hetven szzalkt kitev bamarok mellett vannak mg itt shanok, karenek, rakhinok, chinek, kachinok, nagk, monok, knaiak, indiaiak, s mg egy raks csoport, amelyek problmit az aktulis burmai kormny mindig gy igyekszik megoldani, hogy egyszeren el sem ismeri a ltezsket. A kirakst tovbb bonyoltja, hogy mg a bamarok tbbnyire buddhistk, addig a tbbiek kztt van bven keresztny s muszlim is. Abban a pillanatban, amikor Burma fggetlenn vlt, az orszg gyakorlatilag egybl darabjaira is hullott, az egyes kiskirlysgok hatrai pedig termszetesen egybeestek az orszg etnikai trkpnek vlasztvonalaival. U Nu kptelen volt rr lenni a helyzeten, s a dolgt csak neheztettk a Knbl tmenekl, sztvert Kuomintang-seregek, valamint az egyre ersd burmai kommunistk. 1958-ban inkbb t is adta a hatalmat hadgyminiszternek, a kemny kezrl ismert Ne Winnek. A tbornok 1960-ban mg belement a vlasztsok kirsba, m a gyztes U Nut mr csak kt vre engedte vissza a hatalom kzelbe. 1962-ben katonai puccsal minden hatalmat maghoz ragadott, majd nekikezdett a szocializmus jellegzetesen burmai vltozatnak felptshez.
A szocializmusban az a j, hogy hiba volt kzs a forrs, a vilg klnbz pontjain simn lehet a helyi viszonyokra alkalmazni. Castro cukornd-ltetvnyeitl Enver Hodzsa bunkerein t Pol Pot rizsfldekre hajtott rtelmisgieig Marxot mindenki gy hasznlta, ahogy csak knyelmes volt. Ne Win a nacionalizmus s szocializmus klasszikus kombincijt vlasztotta, ami azonban igazn rdekess tette npnyz trsadalmi ksrlett, az a buddhizmus hivatalos ideolgiv emelse volt. Amikor a vallsbuzik azzal rvelnek, hogy egy fiktv figura szervezett keretek kztt imdsa nem felttlenl vezet tmeggyilkossgokhoz, hiszen br a vilg szinte sszes vallsnak trtnete tele van a msik ember belnek kiontsval, de van legalbb egy kivtel, a bks buddhistk, akik a lgynek sem tudnnak rtani, s gy k egyedl mentik meg az sszes felekezet becslett, na akkor emlkeztessk ket Ne Win 25 ves burmai szeretetkampnyra.
Mint minden rendes rmuralkod, Ne Win is pontosan tudta, hogy az els lps a szabad garzdlkodshoz orszga totlis elszigetelse. 1962-tl kezdve klfldiek csak nagyon nehezen lphettek Burmba, aki pedig mr korbban betette a lbt, az hamarosan vinnyogva szaladt hazig. A knai s az indiai kisebbsg elleni pogromok mindig nagyon jl jttek, amikor az orszg ppen szarban volt s emelni kellett egy kicsit a kzhangulaton, mrpedig Burma a hatvanas vek kzepnek viszonylagos rendje utn mindig j mlyen szarban volt. A szocialista llamostsok hamar tnkretettk az orszgot, amely egykor a vilg legnagyobb rizsexportre volt, radsul kolajjal s gzzal is meglehetsen jl el volt ltva. A nyolcvanas vekben mr a legtbb fogyasztsi cikket csak jegyre lehetett kapni, inkluzve a benzint. A feketegazdasg s az orszg hatrai mentn a csempszipar termszetesen gyorsan szrba szkkent, s a herointermels rvn vgre valami olyat is sikerlt tallni, amiben mg egy burmai is sikeres lehetett.
A Vietnam, Laosz, Thaifld s Burma kztt megosztott arany hromszgben mindig is termesztettek piumot, a nagy biznisz azonban csak akkor kezddtt el, amikor a Knbl a kommunizmus ell idemeneklt bnzk vettk t a terepet. Kzlk a legnagyobb a legends Khun Sa, a Hall Hercege, zsia Escobarja volt. Khun Sa kisplys piumkereskedknt kezdte, a nyolcvanas vekre azonban mr volt a burmai heroinszlltmnyok kirlya. Az irnytsval lett az orszg Afganisztn mgtt a vilg msodik legnagyobb heroinexportre, amiben cseppet sem zavarta, hogy az amerikaiak hlye drogellenes hborjnak sokig volt az elsszm kzellensge. Amikor megunta az ipart, egyszeren kiegyezett a burmai kormnnyal, ma pedig bks nyugdjasveit tlti Yangonban. Az ipar azonban nlkle is megy tovbb, st, az utbbi vekben a Khun Sa helyt vezet drogbrknt tvev Wei Hsueh Kang mg diverzifiklta is a portflit. A myanmari hadsereg hathats segtsgvel tbb tucat amfetamingyrat ptett a thai hatr mentn, hogy kielgtse az egyre nvekv zsiai piac ignyeit. Ha legkzelebb Thaifldn jrsz s betpsz valami hlye tengerparti acidpartiban, legalbb tudni fogod, hogy a bogyd melyik diktatrnak ksznheted.
A drogbl szrmaz bevteleket ugyan a Ne Win s bartai rendesen megcsapoltk, m vagyonukbl termszetesen semmi nem jutott el az zsia legszegnyebbjei kz tartoz burmaiakhoz, a tbornokoknak muszj volt valamit kitallni. (Csak hogy vilgos legyen, milyen lete volt a legtbb burmainak a nyolcvanas vekben: sokan inkbb a szomszdos Bangladesbe menekltek t). 1987-ben Ne Win kikrte szemlyes jsa vlemnyt, s arra jutott, hogy alapjaiban reformlja meg orszga gazdasgt, mgpedig szerencseszma, a kilences segtsgvel. gy ht egyetlen tollvonssal kivonta a forgalombl a legnagyobb bankjegyeket, az 50 s 100 kyatos paprpnzeket, s helyettk bevezette a 45-s s a 90-est, hiszen Burma minden bajnak azonnal meg kellett olddnia, ha a hlye tzes szmrendszer helyett tllnak a kilencesre.
Ne Win azonban elszmtotta magt, mivel a mr korbban is tbbszr fellzad dikok s szerzetesek egyestettk erejket mindazokkal, akik idegesek lettek attl, hogy vagyonkjuk egyik naprl a msikra teljesen rtktelenn vlt. 1988 8. hnapjnak 8. napjn megkezddtt Burma 1956-ja, a dtum kivlasztsban minden bizonnyal az is szerepet jtszott, hogy az ellenzk abban bzott, Ne Winre majd rhozza a frszt a bamarok ltal hagyomnyosan szerencstlen szmnak tartott nyolcas. Nem hozta, st, miutn nhny ht tkls utn az ekkor mr csak a httrbl irnyt Ne Win emberei vrbe fojtottk a felkelst, megkezddtt Burma trtnelmnek legjabb s egyben legborzalmasabb fejezete.
Kezdsknt Ne Win vgleg a visszavonult, s tadta a hatalmat a hozz hasonlan kevss demokrata, nlnl viszont lnyegesen brutlisabb tbornokoknak, akik a csuds nev llami Jog s Rend Helyrellt Bizottsgba tmrltek. A hatalom gyakorlatilag arctalann ttele zsenilis tlet volt, ettl az egsz rendszer csak mg ijesztbb lett. Az JRHB – angolul SLORC – els lpsei kztt volt az orszg nevnek megvltoztatsa a szerintk gyarmati felhang Burmrl Myanmarra. Az Egyeslt llamok a nvvltoztatst arra hivatkozva nem ismeri el, hogy nem volt mgtte a burmai (vagy myanmari?) npakarat, s ezrt a mai napig ragaszkodik a Burmhoz.
A SLORC-nak hamarosan olyan veszllyel kellett szembenznie, amivel Ne Winnek soha: jl szervezett, cltudatos ellenzkkel. A Nemzeti Liga a Demokrcirt az 1988-ban sztvert seregek romjain alakult, vezetje pedig Aung San lnya, Aung San Suu Kyi lett. Az erteljes ellenlls meglephette a tbornokokat, akik nhny hnapra elvesztettk a lbuk all a talajt, s teljesen sszezavarodtak. Elszr is kitalltk, hogy Myanmarban vge a szocializmusnak, lesz szves mindenki ttrni a piacgazdasgra. A vlts gyorsan ment, a viszonylag ideolgiamentes, a korrupcira, a kenpnzekre s a feketepiacra pl gazdasgi rendszer mig virgzik az orszgban. Ezutn 1989-ben hzi rizetre tltk Aung San Suu Kyit, aki az utbbi 17 vbl 11-et bezrva is tlttt. Vgl pedig mind a myanmariak, mind szles e vilg legnagyobb meglepetsre szabad vlasztsokat rtak ki.
1990-ben a vlasztsokat kzel 80 szzalkos eredmnnyel az NLD nyerte, m ekkor vgre megjtt a tbornokok jobbik esze, s nevetsges alkotmnygyi problmkra hivatkozva inkbb csesztk tadni a hatalmat. A vilg ekkor kicsit elkezdett aggdni Myanmarrt, Aung San Suu Kyibl pedig a post-Mandela korszak legismertebb lecsukott ellenzki vezre lett, aminek eredmnyeknt 1991-ben Nobel-bkedjat kapott, ksbb pedig – mintha addig nem szenvedett volna eleget – a kibaszott U2 egyik videklipjben is fszerephez jutott. A tbornokok azonban csak kacagtak a nemzetkzi kesergsen, s nekilltak rmuralmuk megszilrdtsnak.
A SLORC ktsgtelenl legokosabb hzsa az volt, hogy 1990-tl elkezdtek trgyalgatni az addig vtizedeken t a yangoni kormny ellen gerillahbort folytat, etnikai alapon megszervezett kis hadseregekkel. Ilyenekbl tucatnl is tbb volt, s sokuk vezetje hajland is volt letenni a fegyvert, st, akr t is llni a kormnycsapatok oldalra, amirt cserbe a bamar tbornokokkal egytt hzhattak hasznot a drogbl, a fldrgakbl vagy abbl, ami ppen az npk ltal ellenrztt terleten megtermett. Voltak termszetesen olyan gerillk is, pldul a karenek, a shanok s mg jnhny kisebb, a dzsungelekben nhny kalasnyikovval s egy tl cstnyos rizzsel veket kibekkel csapat, akik nem voltak hajlandak lefekdni a tbornokoknak. Rjuk aztn teljes ervel csapott le a SLORC s asztrolgusaik dhe.
Myanmarban msknt gondolkodnak lenni nem az a kimondott lenylom. Illeglis propagandaanyag birtoklsrt simn lehet hsz v brtnt kapni, fggetlen brsgok nem lteznek, az tleteket a letartztatsokat is bonyolt hadsereg osztja ki. A legszebb sztlinista hagyomnyoknak megfelelen az orszgban azt a bamart is nyugodtan rkre el lehet tntetni, akirl a tbornokok sem tudjk, hogy pontosan mit kvetett el, ez azonban mg mindig semmi a renitens myanmari etnikai kisebbsgek sorshoz kpest, amivel valsznleg mg a kongi dzsungelben megerszakolt s megzablt pigmeusok sem szvesen cserlnnek. Elssorban azrt, mert a fene sem tudja, hogy pontosan mi trtnik a renitens myanmari kisebbsgekkel.
1990 ta a SLORC meglehetsen jl titkolja, hogy mit is csinl a myanmari hadsereg – amely mellesleg a vilg 15. legjobban finanszrozott fegyveres ereje – az orszg eldugott szegleteiben. Klfldi ezekre a vidkekre nem teheti be a lbt, gy hreket csak a thai hatron tszk szerencstlenek tudnak hozni arrl, hogy mit kvetnek el ppen a sorstrsaikon. Elssorban tmeggyilkossgokat, knyszermunkt s etnikum-higt megerszakolsokat, s ezttal biztosak lehetnk abban, hogy nem csak a klfld szimptijt elnyerni prbl gyes prrl van sz. Az ltalam olvasott egyetlen olyan cikk, amit az elzrt terletek mlyre bejut nyugati jsgr rt, a dzsungelben elrejtett koncentrcis tborokrl s a gulagnl valamivel rosszabb krlmnyekrl szlt.
1997-ben a SLORC valamilyen rejtlyes okbl a tnyleg roppantul jl cseng llami Bke s Fejlesztsi Tancsra, SPDC-re vltoztatta a nevt, mdszerein azonban egy cseppet sem finomtott. St, a tbornokok bels jtszminak jelenlegi llsa szerint az ebben a meznyben is kemnykeznek szmt szrny kerlt hatalomra, Than Swe tbornok vezetsvel. Aggdnia nincs mirt, hiszen a Dlkelet-zsiban dnt szav kormny dacosan kitart a myanmari kormny mellett, brmennyit is sr az USA, az ENSZ s Aung San Suu Kyi.
Myanmar mra a rgi legszegnyebb orszga, olaj nincs, az ram mg a legnagyobb vrosokban is teljesen megbzhatatlan. A lakossg jelents rsze gyermekeinek rustsbl l, a kisfikbl katona, a kislnyokbl kurva lesz. A SPDC-nek esze gban sincs brmilyen engedmnyt tenni a demokrcia fel, st, minden jel arra mutat, hogy a tbornokok hossz idre terveznek. Idtlen idk ta minden magra ad burmai hatalom j fvrost ptett magnak, a tbornokok csillagjsai pedig gy tltk meg, hogy a kltzkds akkor lesz szerencss, ha 2005 november 6-n pontosan reggel 6:37-kor kezddik meg. Than Swenek azonban minden bizonnyal a 11-es a szerencseszma, mivel az igazi nagy mozgolds csak t nappal ksbb indult be. A 11. hnap 11. napjn 11 rakor 1100 katonai jrm indult el Yangonbl 11 minisztriumot s 11 hadtestet szlltva magval. Az ti cl az j fvrosnak kiszemelt Naypyidaw volt, s a menetet az sem llthatta meg, hogy ott ekkor tulajdonkppen mg nem volt semmi. Az ptkezs ma is folyik, s nagyon gy tnik, hogy a tbornokok nem azrt vgtak bele a kltzsbe, mert mindenron az isten hta mgtt lni, hanem inkbb csak le akartak lpni Yangonl, ahol tl sok volt az ellenzki s egybknt is knnyebben sebezhet lett volna egy esetleges amerikai invzi esetn. Naypyidawba viszont nyilvn maga Rambo sem merne belpni. A plda nem vletlen, a hamarosan leforgatand Rambo IV. sztorija szerint Sly Stallone a gonosz burmai hadsereg ltal elrabolt keresztny misszionriusok kiszabadtsra indul majd. Mert nincs a vilgon msik orszg, amelyik kellen elcseszett lenne John Rambnak.
|